baner candyweb

Zdecydowałaś, że od nowego roku czas najwyższy podjąć odpowiednie kroki ku zrzuceniu zbędnych kilogramów? Od kilku miesięcy w pocie czoła oddajesz się codziennym treningom i diecie, ale mimo to wciąż nie widzisz efektów? Problem z utratą wagi niekoniecznie może być spowodowany źle dobraną dietą, czy zbyt intensywnymi bądź zbyt lekkimi ćwiczeniami. Twoje niepowodzenie w odchudzaniu może mieć zupełnie inne podłoże.

Stres stopniowo wyniszcza Twój organizm

Przewlekłe nerwy i stres mają niemal wyniszczający wpływ na organizm – nie tylko człowieka. Żyjąc w stresie, możesz niemal wyłysieć ze wszystkich włosów na ciele, nie wspominając już o innych problemach. Jeżeli chodzi o odżywianie i kwestię chudnięcia, stres również ma tutaj swoje miejsce.

Niektóre osoby niemal „zajadają” stres. Wiąże się to z przyjmowaniem znacznie większej ilości kalorii i składników niż potrzeba. Jedząc w stresie, możesz rozciągnąć swój żołądek, nie będąc tego nawet świadomym. To sprawi, że będzie on potrzebować znacznie większej ilości pokarmów, a Ty tym samym będziesz odczuwać znacznie silniejsze i częstsze uczucie głodu. Tutaj bardzo duży wpływ na utrzymywanie się nieprawidłowej wagi, mają spożywane produkty, niektóre z nich są bowiem swego rodzaju „ukrytą bombą kaloryczną”.

Inną grupą osób, są osoby, które jedzą, ale – za mało. To również ma niekorzystny wpływ na utrzymanie prawidłowej wagi. Przy dietach głodowych oraz niskokalorycznych organizm nie otrzymuje wystarczające ilości składników odżywczych, co skutkuje tym, że magazynuje tyle energii, ile się tylko da, z tej małej porcji, którą od Ciebie otrzymuje. W obu tych przypadkach może pojawić się tak zwany „efekt jojo” – gdy uda Ci się schudnąć, jednak w krótkim czasie znów przybierasz na wadze, z tym że już ze zdwojoną siłą.

Ruch to zdrowie – czy aby na pewno?

W utracie zbędnych kilogramów bardzo duże znaczenie ma ruch. Z jednej strony to prawda, z drugiej jednak musi to być odpowiedni ruch. Monotonny trening może i przynosi oczekiwane efekty, jednak robi to na samym początku. Później sytuacja ma się zupełnie inaczej i „im dalej w lat, tym ciemniej (czyt. gorzej)”.

Ćwiczenia bardzo dobrze współgrają z dietą – oczywiście, jeżeli są odpowiednio dobrane i składają się zarówno z ćwiczeń aerobowych, siłowych, jak i tych typu kardio. Identyczny zestaw ćwiczeń może tylko pogorszyć całą sprawę i sprawić, że nawet po jednym dniu leniuchowania, Twoja poprzednia waga i zrzucone kilogramy wrócą do Ciebie niczym bumerang.

A może na coś chorujesz?

Jeżeli dobrze się odżywiasz i regularnie zażywasz ruchu, a mimo to wciąż nie możesz schudnąć, powodem Twoich problemów z odchudzaniem mogą być choroby. Istnieje wiele dolegliwości, które utrudniają odchudzanie i nie pozwalają cieszyć się zgrabną sylwetką. Durą rolę odgrywają tutaj hormony oraz genetyka. Jeżeli Twój problem nie dotyczy odżywiania oraz kwestii sportowych (ruchowych), może to oznaczać, że cierpisz na poważne schorzenie. W takim wypadku powinnaś udać się niezwłocznie do lekarza.

Wśród przypadłości, które skutecznie mogą uniemożliwić Ci utratę zbędnych kilogramów, są między innymi:

  • depresja – która całkowicie odbiera chęci do czegokolwiek, a tym bardziej do czasochłonnego odchudzania,
  • insulinoodporność,
  • hiperinsulinemia,
  • niedoczynność tarczycy lub przytarczyc,
  • zespół Cushinga, zespół Cohena, Carpentera, czy też Laurence’a-Moona-Biedla.

Podobny problem w odchudzaniu mogą powodować również niektóre leki i substancje.

Z jakiej racji nie udaje mi się schudnąć pomimo diety?