baner candyweb

Jak poznać, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego? Zdiagnozowanie niektórych chorób bywa naprawdę ciężkie i wymaga specjalistycznych badań, które zobrazują cały nasz organizm. Aby to było możliwe, konieczna jest pomoc radiologa, a gdzie znaleźć takiego specjalistę, jak nie w centrum medycznym w Łodzi?

Radiologia to jeden z działów medycyny, która w obecnych czasach jest już bardzo dobrze rozwinięta. Lekarz radiolog w swojej pracy wykorzystuje ultradźwięki, pole magnetyczne oraz promienie rentgenowskie. Małe dawki promieniowania, które są wykorzystywane podczas badania, nie są dla nas szkodliwe, jednak, aby nie narazić się na większe niebezpieczeństwo, badanie musi odbyć się prawidłowo już za pierwszym razem. Powtórzenie nieudolnie wykonanego badania radiologicznego może wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla chorego.

Co obejmuje radiologia?

Z racji tego, że radiologia w centrum medycznym w Łodzi polega na diagnostyce obrazowej, wykorzystuje się ją, między innymi w:

  • RTG, czyli rentgenodiagnostyce,
  • USG, czyli ultrasonografii,
  • RM/MRI, czyli rezonansie magnetycznym,
  • TK, czyli w tomografii komputerowej,
  • mammografii, czyli diagnostyce raka piersi,
  • zdjęciu panoramicznym uzębienia, poprzez pantomogram,
  • badaniu radiologicznym tętnic i żył obwodowych, czyli angiografii,
  • badaniu gęstości kości, czyli densytometrii.

Zawód radiologa jest potrzebny, to fakt. To właśnie dzięki jego pracy jesteśmy w stanie obejrzeć nasze narządy wewnętrzne. Badania radiologiczne pomagają w diagnostyce, analizie oraz leczeniu różnych chorób.

Zakres pracy radiologa

Radiolog w centrum medycznym w Łodzi wykonuje i opisuje badania obrazowe, do których należą te wskazane powyżej w tekście. Lekarz ocenia stan narządów wewnętrznym pacjenta i ewentualne patologie. Jest to niezwykle ważna dziedzina, ponieważ pozwala dostrzec te choroby, które nie są widoczne gołym okiem i znajdują się wewnątrz naszych organów wewnętrznych.

Bez radiologii ciężko byłoby poznać ludzkie ciało, a samo leczenie polegałoby na szukaniu igły w stogu siana. Badania obrazowe, są nieodłącznym elementem diagnostycznym w pracy radiologa, ale do samej wizyty trzeba się dobrze przygotować. Bowiem nie we wszystkich przypadkach konieczne jest wykonanie całościowego prześwietlenia. Przeciwwskazania, to:

  • ciąża – szkodliwe promieniowanie może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka w łonie matki,
  • wszelkie uszkodzenia kości,
  • oparzenia,
  • infekcje i otwarte rany,
  • rozrusznik serca w ciele pacjenta.

Kiedy nie ma żadnych poważniejszych przeciwwskazań do wykonania badania radiologicznego, a wywiad medyczny nie wskazuje na to, że pacjentka może być np. w ciąży, można przystąpić do badania właściwego. Rodzaj badania zależy od wstępnego wywiadu z pacjentem oraz tego, z jakimi dolegliwościami się aktualnie zmaga. Lekarz radiologii czuwa nad prawidłowym przebiegiem badania, które MUSI być wykonane dobrze za pierwszym razem. Po badaniu musi jeszcze sporządzić opis badania i wstępną diagnozę.

I to już wszystko na temat radiologii, nasze zdrowie nie jest wieczne, a to znaczy, że nie zawsze będziemy czuć się, jak nastolatek. Z czasem konieczne może okazać się wykonanie badań specjalistycznych, które mogą uratować nam życie.

Czym jest radiologia i jak przedstawia się w XXI wieku?