baner candyweb

Pełna księgowość– pełna rachunkowość – to coś, z czym nie poradzi sobie zwykły śmiertelnik. Niejeden zapalony przedsiębiorca przechodzi w pocie czoła przez ten skomplikowany proces. Czym więc jest pełna księgowość? Zapraszam cię do zapoznania się z poniższym artykułem.

  • Co to jest pełna księgowość?
  • Kto musi prowadzić pełne księgi handlowe?
  • Benefity pełnej księgowości
  • Podsumowanie

Co to jest pełna księgowość?

To jedna z najbardziej rozbudowanych, a zarazem najbardziej skomplikowanych form rozliczania przychodów przedsiębiorstwa. Skierowana jest do dużych przedsiębiorstw, które obracają znacznie większymi kwotami niż małe i średnie przedsiębiorstwa. Kwoty sięgające nawet kilkudziesięciu milionów złotych rocznie muszą być starannie udokumentowane i posegregowane. To niezwykle ważne dla udziałowców.

Pełna księgowość wymaga wszystkich dokumentów kupna i sprzedaży. W szczególności należy zwrócić uwagę na rzetelne rozliczanie przelewów przychodzących i wychodzących. Jednym zdaniem – pełna księgowość pozwala rozliczyć wszystkie transakcje podejmowane w firmie. Cały majątek jednej firmy na grubych kartach ksiąg handlowych.

Kto musi prowadzić pełne księgi handlowe?

Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości spoczywa na barkach spółek: akcyjnych, komandytowo-akcyjnych oraz spółek z o.o. Ale nie tylko – jeżeli przychody netto osoby fizycznej, spółki jawnej, cywilnej, etc. przekroczyły określoną wartość, również jest ona zobowiązana prowadzić pełną księgowość.

Zaleca się ją profesjonalnym podmiotom, jednak każda firma może na własne życzenie taką księgowość prowadzić – jeżeli zależy jej na precyzyjnym rozliczaniu wszystkich transakcji.

Benefity pełnej księgowości

Dzięki prowadzeniu pełnej księgowości, przedsiębiorca ma możliwość planowania przyszłych wydatków i inwestycji. Mimo tego, że skomplikowana, gwarantuje przejrzystość – co jest niezwykle ważne, szczególnie przy rozliczaniu zatrudnionych pracowników (prowadzenie kart wynagrodzenia pracowników). Dzięki pełnej księgowości znacznie łatwiej jest unikać również nadużyć.

Podsumowanie

Pełna księgowość to niezwykle skomplikowany proces, który nie tylko pozwala budować zaufanie do danej marki, ale przede wszystkim przyciągnąć nowych klientów oraz inwestorów.

Dlatego do prowadzenia ksiąg handlowych najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej księgowej lub biura rachunkowego.

Pełna księgowość w skrócie