baner candyweb

Zaczynimy od rozszyfrowania UX. Pod tymi dwiema literami kryje się angielska raza „User Experience”, który można przetłumaczyć jako doświadczenie użytkownika. Termin ten jest niezwykle rozbudowanym zagadnieniem. Jego głównym założeniem jest dostosowanie strony internetowej do potrzeb i preferencji statystycznego użytkownika internetu. UX związany jest z badaniem preferencji i szukaniem optymalnych rozwiązań.

Co daje UX?

Korzystnymi rzeczami, które zapewnia projektowanie stron internetowych na podstawie UX to wygoda i intuicyjność obsługi. Odwiedzając taką stronę, wiemy co zrobić. Bez większych trudności jesteśmy w stanie się po niej poruszać. Wszystkie elementy są łatwo dostępne. Szczególnie widoczne jest to w przypadku korzystania ze strony na telefonie czy innym urządzeniu z dotykowym ekranem. Brak UX w ich przypadku to pewna frustracja, która zakończy bardzo szybko wizytę na stronie.
Strony, które nie są właściwe zaprojektowane dla użytkownika, stanowią wyzwanie dla każdego odwiedzającego. Nawet jeśli znajdują się w niej interesujące treści, nawet jeśli na stronie jest właśnie to, czego klient szukał. To taka strona nie daje szans na konwersje. Bez właściwego UX strona internetowa traci cały swój potencjał.

Powystawowe zasady UX

Responsywność – Oznacza to, że strona jest w stanie dopasować się do różnych rozdzielczości i szerokości ekranów, formatów ekranów. Czasy, w których do przeglądania stron internetowych służył tylko komputer, są już za nami. Dlatego strony muszą być dopasowane do każdego typu wyświetlacza. Bo to, co sprawdzą się na dużym ekranie. Nie koniecznie zda egzamin na wyświetlaczu telefonu.

Nawigacja – To do niej zależy, w jaki sposób użytkownik będzie się poruszał po stronie. Ona również determinuje czy będzie w stanie trafić do treści, które go interesują, czy po krótkim czasie zrezygnuje z poszukiwań. Należy pamiętać, że im więcej kliknięć czeka użytkownika tym mniejsza szansa, że dotrze do celu.

Prędkość – Uwaga użytkownika jest rzeczą ulotną. Każda sekunda czekania sprawia, że topnieje i znika. Dlatego najlepiej, gdy przejścia pomiędzy kolejnymi elementami trwają tyle, co mrugnięcie oka. Ponieważ mi mniej czasu czeka tym mniej okazji, aby coś innego odwróciło jego uwagę.

Czytelność – Zagadnienie to nie odnosi się do samego układu tekstu. Wiążę się z całym wyglądem strony. Czy grafiki są widoczne, kolory nie rażą w oczy, tekst da się szybko czytać a czcionka jest widoczna i czytelna. Każdy element ma wpływ na ostateczny odbiór strony.

UX strony internetowej – co to jest? Jak to osiągnąć? Czy warto nim kierować?
Tagi: