Domy szkieletowe są to domy wykonane z drewna. Dokładniej mówić ich szkielet jest w pełni drewniany. Natomiast ściany składają się z wielu warstw różnych materiałów, których celem jest zapewnienie ja lepszych parametrów izolacyjnych.
W naszym karu można spotkać się z trzema systemami projektowania domów szkieletowych. Są to domy w systemie kanadyjskim, skandynawskim oraz niemieckim. Te systemy różnią się wykonywaniem szkieletu, odmiennym układem warstw ścian zewnętrznych i innymi parametrami używkowymi.
Wady domów szkieletowych
Podczas budowy domu szkieletowego problemem może okazać się konieczność zgromadzenia od razu wszystkich funduszy. Ponieważ budowy takiego domu nie można rozłożyć na lata nawet. Samo przecinanie prac o kilka miesięcy może poskutkować uszkodzeniami w niepełni zabezpieczonych częściach konstrukcji.
Kolejna niewątpliwą wadą jest konieczność dokładnego zaplanowania całej aranżacji domu. Lekkość konstrukcji wymusza wcześniejsze uwzględnienie w projekcie domu wszystkich miejsc, w których będzie ona obciążana. Należy wcześniej rozplanować gdzie ustawienia cięższych mebli, na których ścianach znajdzie się miejsce na zawieszanie szafek lub telewizora. Skutkuje to problemami, gdy chcemy cokolwiek zmienić w układnie pomieszczeń.
Kolejnym aspektem domów szkieletowych jest ich stosunkowo szybka wymiana cieplna z otoczeniem. Domy te szybko się nagrzewają oraz szybko tracą temperaturę. Ten problemy nie jest ściśle związany z samym faktem domu drewnianego, ale z technologi użytych podczas jego budowy. Można powiedzieć, że ten problem jest tym większy, im mniej w dumie szkieletowym występuje elementów z domu pasywnego.
Dokładnie ten sam problem tyczy się aspektu akustycznego domu. Z reguł domu szkieletowe uważane są głośne. Natomiast ten problem jest tym bardziej nasilony, im mniej starań zostało poczynionych, aby go wyeliminować.
Zalety domów szkieletowych
Podstawowa zaleta wynikającą z budowy domu szkieletowego jest czas potrzebny na realizacje całego przedsięwzięcia. Domy szkieletowe mogą powstać w ciągu kilku miesięcy. Wszystko zależy od zastosowanych rozwiązań. Jednak czas budowy jest niższy niż w przypadku budowy murowanej. Dodatkowym czynnikiem, który skraca czas budowę domu szkieletowego, jest użycie gotowych prefabrykatów. Czyli wyprodukowanych w fabryce gotowych elementów domu, które mączy się z sobą na miejscu budowy. Właściwie nie występują żadne przeciwwskazania, aby budować takie domy na przestrzeni całego roku.
Za zaletę domów szkieletowych można uznać ich zdolność do szybkiego nagrzewania. Połączona wraz z zapewnieniem właściwej izolacji cieplnej może pozwala ograniczyć koszta ogrzewania domu. Poprzez dostosowanie harmonogramu ogrzewania do dobowego harmonogramu domowników.